Przygotowanie do wyścigu – dlaczego trzeba sprawdzić płuca i serce?

Praca rajdowca jest dość specyficzna. Wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale i stanu zdrowia. Dlatego przed każdym wyścigiem kierowca powinien przejść badania lekarskie. Udział w rajdzie to duże obciążenie dla organizmu, a także stres.

Praca rajdowca. Na czym polega?

O pracy rajdowca marzy zapewne niejeden pasjonat motoryzacji. Polega ona na uczestnictwie w rajdach samochodowych. Są one organizowane zarówno na torach wyścigowych, jak i na drogach terenowych. Kierowcy towarzyszy przeważnie osoba nawigująca.

Jest to praca dla osób lubiących przypływ adrenaliny i radzących sobie w stresujących sytuacjach. Ważna jest też dobra wydolność organizmu. Dlatego wśród odwiedzanych przez rajdowców lekarzy, powinien znaleźć się kardiolog. Warszawa i inne miasta w Polsce zapewniają szeroki dostęp do tego specjalisty.

Jakie badanie wykonać przed wyścigiem?

Aby wziąć udział w wyścigu, należy mieć ważne badania psychotechniczne. Ponieważ praca ta wiąże się z dużym stresem oraz koniecznością oddychania w małej przestrzeni, należy regularnie kontrolować również pracę serca i płuc. Wskazane są więc badania specjalistyczne, takie jak spirometria. Warszawa zapewnia szeroki dostęp do tej usługi medycznej.

Wielu rajdowców osiąga duży sukces, dlatego decydują się też na zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Na ich liście znajduje się m.in. przeszczep włosów. W Warszawie odnotowuje się duże zainteresowanie tym zabiegiem wśród panów.

Profilaktyka to podstawa

Każdy rajdowiec powinien regularnie wykonywać badania podstawowe, takie jak morfologia oraz badanie ogólne moczu. Są one uzupełnieniem badań specjalistycznych, takich jak pletyzmografia płuc. W Warszawie i innych częściach kraju można umówić się na takie badanie. Umożliwia ono dokonanie oceny całkowitej ilości powietrza obecnego w płucach.

Ponieważ praca rajdowca wiąże się z dużymi emocjami, wskazane jest, aby co jakiś czas wykonał on echo serca w Warszawie lub innym mieście. Badania kontrolne pozwolą na odpowiednio wczesne wykrycie problemów zdrowotnych, które nierozpoznane mogłyby skutkować nieszczęściem na torze.

profilaktyka, płuca, serce

  • Odsłon: 68

Podobne artykuły

Zawód kelner – jak zadbać o zdrowe nogi?

Z czym borykają się kobiety w ciąży?

Cienie i blaski bycia modelem