Cienie i blaski bycia modelem

Wydaje się, że pracując w modelingu prowadzi się ciekawe i beztroskie życie. Liczne podróże, modne ciuchy, sława. Z pewnością większość osób kojarzy modelki z pierwszych stron gazet lub reklam i może swobodnie wymienić kilka nazwisk. Trzeba jednak przyznać, że za ładnym zdjęciem lub ciekawą kampanią reklamową, kryje się naprawdę ciężka praca. Do tego utrzymanie odpowiedniej sylwetki też nie jest łatwe. Z czym muszą mierzyć się modelki i jak dbają o swoje zdrowie? Sprawdźmy na przykładzie Warszawy.

Pierwszą kwestią jest w ogóle dostać pracę. Żeby zajmować się modelingiem trzeba wpisać się w przyjęty kanon piękna. Każda agencja ma co do tego swoje wytyczne, które co jakiś czas mogą się zmieniać. Niemniej od lat przyjmuje się, że modelka powinna być szczupła i wysoka, a ciało powinno być ładne. Z tego względu wiele osób decyduje się na laserowe usuwanie blizn. Na terenie Warszawy jest to dość powszechna praktyka. W stosunku do twarzy nie ma konkretnych wymagań. Wszystko zależy od pracodawcy – czasem jest zwyczajnie ładna, a czasem surowa. I choć raczej wymaga się, żeby była naturalna to wśród osób, chcących pracować z konkretną agencją w Warszawie, popularna jest na przykład plastyka powiek. Biorąc pod uwagę, że dobre ujęcie wymaga również dobrej mimiki, duże oczy mogą mieć wyjątkowe znaczenie.

Praca modela wiąże się z noszeniem rozmaitych strojów. Szczególnie osoby pracujące na wybiegach muszą często zmieniać ubiór i dlatego tak ważne jest, żeby posiadały odpowiednie wymiary. Wiąże się z tym jeszcze jedna kwestia, z której niewiele osób zdaje sobie sprawę – ubranie nie musi być wygodne. Różne kroje i materiały już same przez się mogą stwarzać dyskomfort, a trzeba pracować. Dlatego, żeby dodatkowo nie cierpieć, polecane jest usuwanie znamion. Warszawa ma na tym polu spore możliwości i znalezienie odpowiedniej placówki nie jest problemem. Widząc, jakie stroje muszą zakładać modele, jest to rozsądne posunięcie.

Praca modela to nie tylko kwestia ładnego wyglądu, ale też sprawności fizycznej. Długie godziny na nogach, w dziwnych pozach i różnych miejscach nie pozostają bez wpływu na zdrowie. Obciążenie i nadmiar pracy potrafią być tak duże, że pojawia się ból. Czasem długotrwały. W takich przypadkach trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza, żeby wykonać, np. rezonans kręgosłupa lub USG biodra. W Warszawie z dolegliwościami układu kostnego do lekarzy zgłasza się sporo osób. Ponadto bywają takie kampanie, które wymagają od modelek specyficznej pracy rąk. Czasem muszą się na nich zawiesić, wykręcić w odpowiedni sposób lub coś przytrzymać. Co za tym idzie o ich stan też trzeba zadbać. W Warszawie częstą praktyką jest między innymi USG stawu łokciowego. Pozwala to szybko wykryć ewentualne schorzenia i zareagować, a przez to model ma szansę dalej normalnie pracować.

Jak widać modeling to niełatwy kawałek chleba. Poczynając od przygotowania do zawodu, a kończąc na ciężkiej pracy. Niemniej wygląda, że wyzwania i satysfakcja, jakie daje są warte zachodu. A zmieniające się podejście do kanonu piękna daje szansę osobom o rozmaitych kształtach i urodzie.

profilaktyka, praca, zdrowie

  • Odsłon: 101

Podobne artykuły

Psychologia – jak pokonać traumę po wypadku?

Sympozja prozdrowotne – jak i gdzie je organizować?