Jak możesz wesprzeć drogi oddechowe swojej pociechy?

Coraz więcej dzieci zapada na choroby układu oddechowego. Szczególnie często chorują przedszkolaki, które są narażone na kontakt z patogenami w przedszkolach. Dodatkowo przyczyniają się do tego niedojrzały układ odpornościowy oraz zanieczyszczone powietrze. Płuca są na pierwszej linii frontu w kontakcie z otoczeniem. Dlatego ryzyko chorób układu oddechowego u dzieci rośnie. Jak można temu zapobiec? Co robić jeśli dziecko zachoruje?

Każda mama dba o zdrowie dziecka od pierwszych dni życia. Karmienie piersią i odpowiednie warunki z pewnością pozytywnie na nie wpłyną. Niemniej jednak w trosce o zdrowy oddech malucha dobrze jest zadbać o czystość dróg oddechowych. Niezbędny będzie tu aspirator do nosa dla niemowląt. Ograniczy to ryzyko nieżytu nosa, który jest niezwykle uciążliwy dla dzieci. Jednak, jeśli wystąpi, dobrze mieć pod ręką termometr bezrtęciowy. Często niedrożność nosa towarzyszy chorobom takim jak zapalenie płuc, a gorączka jest jednym z objawów.

Do zapadania na choroby układu oddechowego przyczynia się również fizjonomia. Dzieci szybciej oddychają i pobierają z powietrza więcej zanieczyszczeń. Dlatego drożność nosa, który odpowiada za oczyszczanie wdychanego powietrza jest bardzo ważna. Elektryczny aspirator do nosa powinien być stałym wyposażeniem apteczki domowej. Pomoże zapewnić codzienną higienę nosa całej rodzinie. Równie przydatna będzie sól fizjologiczna do nosa, którą lekarze polecają często nie tylko w higienie, ale również podczas infekcji dróg oddechowych.

Niestety mimo profilaktyki dzieci zapadają na choroby dróg oddechowych. Najczęściej są to astma lub nieżyt nosa. Związane z nimi problemy z oddychaniem można złagodzić stosując koncentrator tlenu. Skoncentrowany tlen wspomaga walkę z infekcją i zapewnia odpowiednie dotlenienie całego organizmu. Co jest szczególnie ważne u dzieci. Przy astmie lub zapaleniu płuc potrzebna jest również terapia farmakologiczna, do której używany jest inhalator pneumatyczny. Pozwala on w wygodny sposób podać odpowiednią dawkę leku i może być stosowany w każdym wieku. Biorąc pod uwagę, że przekonanie dziecka do przyjęcia leku często jest trudne, inhalator dla dzieci, w ciekawym kształcie, ułatwia sprawę.

Prawdę mówiąc nie da się uniknąć chorób dróg oddechowych u dzieci. Szczególnie w obecnych czasach, kiedy jakość powietrza jest tak niska. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o odpowiednią higienę i być gotowym na ewentualne infekcje. Pozwoli to złagodzić objawy oraz zniwelować niepożądane skutki.

drogi oddechowe, dzieci, zdrowie

  • Odsłon: 214

Podobne artykuły

Badania profilaktyczne w przedszkolach

Badania potrzebne w pracy leadera wycieczek

Aktywność ruchowa dobra dla serca