W jaki sposób wybrać sprawdzonego lekarza dla własnego malucha?

Przykładowym z zapytań, na jakie muszą sobie odpowiadać świeżo upieczeni opiekunowie jest pytanie o lekarza pediatrę. Bez wątpienia zastanawiają się: w jaki sposób wybrać wykwalifikowanego lekarza dla swojego dziecka? W zakresie takim dobrze będzie rozeznać się już wcześniej, czyli wówczas, gdy pociechy nie będzie jeszcze po drugiej stronie brzuszka. Dobór medyka POZ jest wyjątkowo ważny, ponieważ opieka medyczna nad noworodkiem i niemowlęciem powinna pozostawać na imponującym pułapie.

Podczas pierwszego roku życia dziecka najczęściej opiekunowie mają wiele wątpliwości z tematyki zdrowia i odnoszących się do standardowej pielęgnacji maluszka. W takim okresie odbywa się także spora część szczepień obowiązkowych. Doświadczony pediatra jest rozeznany, co poradzić i najważniejsze pozostaje to, że do każdego z niemowląt ukierunkowany jest indywidualnie. Rodzice skierują bądź co bądź wzrok na wiele spraw: od faktu, jakie są uprawnienia konkretnego specjalisty, aż po to, czy zachowuje on sterylność nosząc rękawiczki medyczne oraz fartuch medyczny, dodatkowo zwracając uwagę na to, jakie opinie ma dana placówka.

Lekarz ze specjalizacją z pediatrii musi nie tylko rozpoznać główne schorzenia, lecz też wiedzieć, w jakiej sytuacji kierować malucha do innych specjalistów, jeśli pojawi się taka konieczność. Wydając stosowne wskazanie na piśmie pomaga rodzicom również w doborze konkretnej poradni z konkretnej specjalizacji.

Podczas doboru specjalisty z pediatrii można kierować się równocześnie rekomendacjami w sieci, ale też od innych rodziców bądź sąsiadów. O ile zamierza się wybierać eksperta w tej przychodni, do której osobiście się uczęszcza, to doskonałym rozwiązaniem będzie posłuchanie opinii własnego lekarza prowadzącego.

Kiedy w gabinecie pediatrycznym znajdują się niezbędne sprzęty takie jak stetoskop pediatryczny lub ciśnieniomierz zegarowy, a dodatkowo jest to gabinet innowacyjnie wyposażony, to następne walory budzące zaufanie. Podczas wyboru lekarza dobrze będzie pozyskać odpowiedź na kilka zapytań. Najistotniejsze z nich dotyczą: godzin otwarcia przychodni, szansy na skorzystanie z pomocy medycznej w tym samym dniu, w którym maluch zachoruje, możliwości skontaktowania się indywidualnie z lekarzem po godzinach przyjęć w niespodziewanych sytuacjach. Oczywiście, podczas zapoznawczej konsultacji opłaca się jednocześnie kierować wzgląd na to, czy lekarz wie, jaki zalecać inhalator tłokowy lub innego rodzaju akcesoria, plus na to, jakie jest ukierunkowanie specjalisty do najmłodszych. Pediatra musi pozostawać osobą przyjazną, komunikatywną i wzbudzającą zaufanie.

badania, praca, zdrowie

  • Odsłon: 197

Podobne artykuły

Badania profilaktyczne w przedszkolach

Badania potrzebne w pracy leadera wycieczek

Aktywność ruchowa dobra dla serca