Jak aktywność fizyczna wpływa na nasze zdrowie?

Wiele się słyszy o tym jak ważny w życiu człowieka jest ruch. Przeważnie zaznacza się to w związku z utratą wagi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to tylko jeden z pozytywów, jaki przynosi uprawianie sportu. Cały organizm funkcjonuje zupełnie inaczej kiedy regularnie stymuluje się mięśnie. Aktywność fizyczna pozwala również zapobiegać wielu schorzeniom. Jakim? Poniżej kilka przykładów.

Prawidłowa postawa

Nie chodzi tu tylko o dzieci. W każdym wieku należy dbać o zachowanie prawidłowej postawy. Uprawianie ruchu pozwala zachować odpowiednią elastyczność mięśni, które odpowiadają za jej utrzymanie. Joga, bieganie czy nawet gra w piłkę uruchamia każdą część ciała, w tym oczywiście kręgosłup. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które pracują siedząc.

Głęboki oddech

Nie ma ćwiczeń, które nie wymagają odpowiedniego panowania nad oddechem. Podczas każdej rozgrzewki powinno się wprowadzić rytm, który nie spowoduje zmęczenia. Dzięki temu swoboda ćwiczenia będzie większa, a trening przyjemniejszy. Dodatkowo już samo kontrolowanie oddechu to trening dla mięśni brzucha. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale najwłaściwszym jest oddech z przepony. Nawet wokaliści trenują ten mięsień, żeby zachować dobrą kondycję płuc.

Ochrona przed rakiem

Wielu nie uwierzy, ale to prawda. Badania wykazują, że regularne uprawianie sportu zmniejsza ryzyko zachorowań na raka. Z jednej strony to kwestia zdrowego trybu życia, jaki automatycznie wprowadza się z ruchem. Z drugiej aktywność fizyczna wymaga uruchomienia mięśni, które potrzebują do pracy energii. Ta zaś powstaje w wyniku spalania cukrów i tłuszczy. W wyniku tego nie gromadzą się w organizmie i nie mają szansy wywrzeć na nim negatywnego wpływu.

Uśmierzanie bólu

Niewiarygodne, a jednak. Aktywność fizyczna, szczególnie intensywna, może powodować ból. Wie o tym każdy kto za szybko zaczął od swojego organizmu wymagać aktywności. Jednak jak dowodzą badania bieganie może niwelować, a nawet całkowicie uśmierzać ból. Niektórzy lekarze polecają ćwiczenia pacjentom z chronicznym bólem. A wszystko dzięki wytwarzanym przez nasz mózg endorfinom, które pobudzają receptory. To właśnie ich „przebudzenie” powoduje zniesienie bólu.

Jak widać aktywność fizyczna wpływa w różny sposób na nasz organizm. Dodając do tego jak pozytywnie wpływa na stan psychiczny – mamy komplet. Warto zatem zmusić się do wysiłku i zrobić coś dla swojego zdrowia. Po pewnym czasie nie da się bez tego funkcjonować, a pozostaje się szczęśliwym.

aktywność fizyczna, badania, zdrowie

  • Odsłon: 209

Podobne artykuły

Badania profilaktyczne w przedszkolach

Badania potrzebne w pracy leadera wycieczek

Aktywność ruchowa dobra dla serca