Ile profesji tyle oczekiwań. Jakie badania są wymagane w gastronomii, jakie na budowie, a jakie w zawodach związanych z pupilami?

Caption

Ile profesji tyle jest oczekiwań wobec przedstawicieli danego zawodu. Dlatego warto wiedzieć, jakie uprawnienia oraz badania są wymagane w gastronomii, jakie na budowie, a jakie w zawodach związanych z pupilami. 

W gastronomii wyjątkowo znaczące jest to, by zachować reguły powiązane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Utrzymywanie kontaktu z żywnością wymaga sterylności. Dlatego właściciele firm będą oczekiwać tego również od kucharzy, których przyjmą do pracy. Zależy im na tym, żeby były to osoby, które nie tylko mają doświadczenie w pracy na kuchni, ale również by miały aktualnie zrobione badania lekarskie np. we Wrocławiu oraz książeczkę sanepidowską. Poza skończeniem szkoły gastronomicznej będzie również znaczące to, czy osoba na stanowisku kucharza albo szefa kuchni umie współpracować oraz ma nienaganną prezencję. Podobne oczekiwania dotyczą obsługi konkretnego obiektu. 

W branży budowlanej  tak samo trzeba mieć aktualne badania i z tego powodu obowiązkowe jest to, by posiadać aktualne, poprawne wyniki od specjalisty, którym jest lekarz medycyny pracy we Wrocławiu oraz posiadać obycie w zawodzie. W wypadku osób zatrudnionych na placu budowy nie ma aż tak sporego znaczenia poziom wykształcenia, jak stricte to, jakie dokładnie kompetencje ma pracownik.


Szczególne wymagania jakimi są odgórnie wyznaczone badania sanitarno epidemiologiczne - przeprowadzane np. we Wrocławiu potrzebne są przy produkcji jedzenia. Na bazie takich badań można wyznaczyć, czy osoba, która będzie miała kontakt z żywnością nie jest zakażona durów rzekomych A,B,C, czy innych pałeczek z rodziny salmonella albo shigella. Innego rodzaju, specjalne uprawnienia trzeba również posiadać, kiedy chciałoby się pracować na wysokościach. Dlatego badania wysokościowe obowiązkowe są u osób, które chcą podjąć pracę na sporych wysokościach. Należy w tym celu odwiedzić laryngologa, specjalisty od wzroku oraz specjalisty od układu nerwowego. 

Jeśli zaś ktokolwiek chce pracować ze zwierzętami, to powinien mieć skończone technikum weterynaryjne albo studia zootechniczne oraz biologiczne. Osoba ta powinna również posiadać wzorowe podejście do zwierząt. Jak więc widać, w każdej dyscyplinie oczekiwania są odmienne. 

zdrowie, badania, medycyna pracy

  • Odsłon: 171

Podobne artykuły

Z czym borykają się kobiety w ciąży?

Dobra organizacja transportu to lepsza jakość powietrza